JAMAFEST Kololo Programme

Day TWO: 10th Sept. Opening Event - Kololo

Time Country of Origin Performing Country Venue/Stage
2 pm Uganda Baximba Waves Kololo/ Main stage
3pm EAC Traditional Groups Kololo/Ground Floor
8 pm Burundi Bernard and Alfred Kololo/Main Stage
9 pm Kenya Sarabi Band Kololo/Main Stage
9 pm South Sudan Orupaap Band Kololo/Main Stage
11 pm Uganda Maddox Ssematimba Kololo/Main Stage

DAY THREE: 11th Sept.Monday Kololo Programme

Time Country of Origin Performing Country Venue/Stage
11 pm Uganda Cheza EAC Tournament and Games Kids Corner
12 pm EAC Traditional Games / Mweso/Ludo/Card/ Public Lounge
1 pm Uganda DJ Main Stage
2 pm Tanzania Kakau Band Main Stage
3 pm Uganda Tontoma/Storytelling Children TV/Live streaming
3 pm UEAC Ekyigwo/Wrestling Wrestling Arena
4 pm Rwanda Nyundo Band Main Stage Area

DAY FOUR: 12th Sept.Tuesday - Kololo Programme

Time Country of Origin Performing Country Venue/Stage
11 am Uganda Cheza EAC Tournament and Games Kids Corner
12 pm EAC Traditional Games / Mweso/Ludo/Card/ Public Lounge
1 pm Uganda DJ Main Stage
2 pm Burundi Burundian Drummers Main Stage
3 pm Uganda Burundian Drummers Children TV/Live streaming
3 pm EAC Ekyigwo/Wrestling Wrestling Arena
4 pm Kenya Nisisi Band Main Stage

DAY FIVE: 13th Sept.Wednesday Kololo - Programme

Time Country of Origin Performing Country Venue/Stage
11 am Uganda Cheza EAC Tournament and Games Kids Corner
12 pm EAC Traditional Games/ Mweso / Ludo/ Card Public Lounge
1 pm Uganda DJ Main Stage
2 pm EAC Troupes Main Stage
3 pm Uganda Tontoma/ Storytelling Children TV/ Live Streaming
3 pm EAC Ekyigwo/Wrestling Wrestling Arena
4 pm EAC Troupes Main Stage

DAY SIX: 14th Sept.Thursday - Closing Day Kololo Programme

Time Country of Origin Performing Country Venue/Stage
11 am Uganda Final Cheza EAC Tournament and Games Kids Corner
12 pm EAC Traditional Games / Mweso/Ludo/Card/ Public Lounge
1 pm Uganda DJ Main Stage
2 pm EAC Troupes Main Stage
3 pm Uganda Tontoma/Storytelling Children TV/Live streaming
3 pm EAC Final Ekyigwo /Wrestling Wrestling Arena
4 pm EAC Troupes Main Stage
6 pm EAC Fashion Show Fashion Tent